web stats

19.2.11

(19:30 NET) Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός:

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο γήπεδο «Καραϊσκάκης» τον Παναθηναϊκό, με σκοπό να πάρει τη ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου και να σφραγίσει την πρωτοκαθεδρία του στο φετινό πρωτάθλημα. Συνηθίζουμε να λέμε ότι τα ντέρμπι δε δίνουν πρωτάθλημα και αυτό αποδεικνύεται περίτρανα φέτος από τους ‘’Πειραιώτες’’. Μοναδική νίκη σε ντέρμπι για τον Ολυμπιακό το 3-0 επί του ΠΑΟΚ. Τις δύο φορές που επισκέφθηκε το ΟΑΚΑ για να αντιμετωπίσει Παναθηναϊκό και ΑΕΚ κατά σειρά, γνώρισε ισάριθμες ήττες. Το +7 σίγουρα είναι διαφορά ασφαλείας και οι ‘’ερυθρόλευκοι’’, αν δεν ηττηθούν αύριο θα έχουν αγγίξει τον τίτλο.

Το τελευταίο του χαρτί για τον τίτλο παίζει στο «Καραϊσκάκης» ο Παναθηναϊκός, μιας και η διαφορά των επτά βαθμών δεν του αφήνει πολλά περιθώρια. Το να επισκέπτεται βέβαια την έδρα του ‘’αιώνιου’’ του αντιπάλου αποτελεί από μόνο του κίνητρο. Μετά τις τρεις συνεχόμενες νίκες σε ντέρμπι (δύο απέναντι σε ΑΕΚ σε πρωτάθλημα και Κύπελλο και μία στη «Τούμπα» επί του ΠΑΟΚ για το πρωτάθλημα), οι ‘’πράσινοι’’ έρχονται με ανεβασμένο ηθικό στον αγώνα. Στον πρώτο γύρο, είχαν πάρει μεγάλη νίκη με 2-1, χάρη στα δύο γκολ του Σισέ στο β’ ημίχρονο, που ανέτρεψαν το προβάδισμα του Ολυμπιακού με γκολ του Μιραλάς στο πρώτο ημίχρονο. εσύ καλοπερασάκια, ψευτοδιανοούμενε